Hoppa till innehåll Laddar

Köp 3 konstverk till fullpris och spara 15 %

Ito Jakuchu
1716–1800 · Japansk

Ito Jakuchu

Itō Jakuchū (1716–1800) var konstnär från Kyoto. Han studerade Kanō-stilen innan han började efterlikna verk från Kinas Yuán- och Míngdynastier. Han inspirerades också av Kōrin, men grundade så småningom en egen stil.

Finns på 11 museer4 källor

Porträtt av Ito Jakuchu

Biografi

Han tyckte om att måla tuppar, som han studerade från levande modell. Dessa verk är realistiska. Solis Prints erbjuder konsttryck av hans verk, bland annat Insects by Pond Side, Roses (Bara Shou Kin Zu) och Settyu kinkeizu (Golden Pheasant in Snow).

Tidslinje

  1. 1716Föddes i Kyoto, äldste son till en grönsakshandlare vars butik Masuya låg i Nishiki, matvarudistriktet. Han växte upp mitt i vimlet på en av Kyotos äldsta marknader.
  2. 1739Tog över familjens livsmedelsbutik vid 23 års ålder efter faderns död och antog handelsnamnet Genzaemon Masuya. Han drev butiken under de följande 16 åren samtidigt som han målade på fritiden.
  3. 1752Vid omkring 36 års ålder byggde han en tvåvåningsateljé på västra stranden av Kamo-floden i Kyoto och kallade den Shin’en-kan (”Villan för det avskilda hjärtat”). Ungefär vid samma tid blev han vän med Daiten Kenjo, en Rinzai-munk som blev abbot i templet Shokoku-ji.
  4. 1755Vid 39 års ålder lämnade han livsmedelsaffären till en av sina bröder och flyttade till templet Shokoku-ji i Kyoto för att helt ägna sig åt måleriet.
  5. 1758Vid 42 års ålder började han måla *Doshoku Sai-e* (Färgriket av levande varelser) i Kyoto, en monumental serie med 30 rullar som skildrar djur och växter till minne av hans föräldrar och yngste bror.
  6. 1767Färdigställde alla trettio Doshoku Sai-e-rullar och tre Shaka Triad-målningar vid 51 års ålder i Kyoto och skänkte hela serien till templet Shokoku-ji.
  7. 1788I början av 70-årsåldern drog han sig tillbaka till Sekiho-ji, ett tempel som tillhör Manpuku-ji-grenen i södra utkanten av Kyoto. Där samlade han lärjungar och fortsatte att måla flitigt med tusch.
  8. 1800Dog i Kyoto den 27 oktober, 85 år gammal, efter att ha målat oavbrutet fram till livets slut vid templet Sekiho-ji.

Nästa anhalt

Ukiyo-e →

Utforska konstnärerna och idéerna bakom Ukiyo-e.

Konsttryck av Ito Jakuchu

Handfärdigställda arkivtryck ur Ito Jakuchus konstnärskap.

Se alla konsttryck av Ito Jakuchu →

Planera ditt besök för att se Ito Jakuchu →

Vanliga frågor

  • Vad är Ito Jakuchu känd för?
    Ito Jakuchu är känd för Pictures of the Colourful Realm of Living Beings, en svit med trettio hängande rullar som visar fåglar, fiskar, insekter och växter. Sviten förenar noggrann naturalism med dekorativ intensitet; varje fjäder och kronblad är målat för sig, men kompositionerna som helhet framträder som mönster.
  • Vad är Ito Jakuchus mest kända verk?
    Itō Jakuchū, född i Kyoto 1716, är känd för sina många konstnärliga uttryck. Först studerade han Kanō-stilen och efterbildade sedan äldre verk från de kinesiska Yuan- och Mingdynastierna. Han hämtade också inspiration från Kōrin, men utvecklade till sist en egen särpräglad stil. Jakuchū intresserade sig särskilt för att måla fåglar och studerade dem levande för att nå stor realism. En samling målningar av tuppar, monterade som 30 kakemono (hängande rullar), finns i den kejserliga hovsamlingen. Verken räknas som mästerliga exempel på hans skicklighet. Tuppmålningarna är en uppmärksammad del av samlingen, men det är svårt att utse ett enda ”mest berömt verk”. Han skapade ett stort antal målningar med många olika ämnen och stilar.
  • Vad bör jag veta om Ito Jakuchus tryck?
    Itō Jakuchū (1716–1800) var en japansk målare från mitten av Edoperioden, känd för sina detaljerade och okonventionella skildringar av fåglar och djur. Även om Jakuchū främst är firad för sina målningar arbetade han också med träsnittstekniken. Jakuchūs tryck, liksom andra ukiyo-e (bilder av den flytande världen), byggde på ett samarbete mellan konstnär, snidare, tryckare och förläggare. Förläggaren tog ofta initiativ till projektet, gav konstnären uppdraget och övervakade produktionen. Konstnären skapade den ursprungliga designen, och skickliga hantverkare snidade sedan träblocken och framställde de färdiga trycken. Viktiga kännetecken hos japanska träsnitt är konstnärens signatur, förläggarens märke och ibland censur- eller datumstämplar. Signaturerna omfattar oftast ett personnamn och ett ateljénamn. Förläggarnas märken är förenklade former av förläggarens namn. Från och med 1790 bar tryck (med undantag för privata verk) en stämpel som visade myndighetsgodkännande. Truckens storlek begränsades av träblocket. Det vanligaste formatet var ōban. Större bilder skapades genom att kombinera flera blad. Olika typer av papper användes, var och en med olika egenskaper.
  • Vilken stil eller rörelse tillhörde Ito Jakuchu?
    Ito Jakuchu (1716–1800) levde under Edoperioden (1615–1868), en tid av relativ fred och isolering i Japan, vilket möjliggjorde utvecklingen av säregna konstnärliga stilar. Jakuchus konst passar inte in i en enda specifik riktning, men den har kopplingar till flera konstnärliga strömningar från hans tid. Jakuchu förknippas ofta med individualistmålarna. Dessa konstnärer, verksamma utanför de dominerande skolorna, förverkligade sina egna säregna visioner. Jakuchus experimenterande med perspektiv, djärva kompositioner och detaljerad realism skilde honom från andra. Vissa forskare kopplar honom också till den Kyotobaserade Maruyama-Shijo-skolan, som förenade traditionellt tuschmåleri med direkt observation. Detta inflytande syns i Jakuchus naturalistiska återgivningar av växter och djur. Även om Jakuchus stil är säregen speglar den de skiftande konstnärliga strömningarna under Edoperioden, med en blandning av tradition och personlig förnyelse.
  • Vilka tekniker eller material använde Ito Jakuchu?
    Ito Jakuchu använde en rad olika tekniker i sina verk. Bland dessa finns *haboku* (”brutet bläck”), en torrpenseleffekt där penseln börjar rik och svart men blir allt torrare, vilket lämnar vita partier som ger ett intryck av snabbhet; *hatsuboku* (”bläck som stänker fram”), en våt, snabb och stänkig effekt; *bokkotsu* eller *mokkotsu* (”utan ben”), där former målas snabbt med en våt pensel och utan konturlinjer; samt *tentai* (”fläck och substans”), som skapar stora former genom att ställa bläckfläckar tätt intill varandra. Jakuchu använde också *nijimi* (bläck som sprider sig utanför penseldragen) och ”stänktekniken”, där penseln knäpps till för att skapa stänk. Han använde ”torrpenseltekniker” med ett minimum av bläck på borsten. För vita partier använde han mjölk som resist, eller pappersutklipp som omvända schabloner. Han använde också ”tekniken med skrynklat papper”, som skapade oavsiktliga veck och linjer. Jakuchu applicerade ibland guld- eller silverfolie och guld- eller silverdamm. Han använde sumibläck, ibland med en blåton, och kombinerade det ibland med en brunton. För färger i träsnitt använde han vattenbaserade pigment, både oorganiska (mineraliska) och organiska (vegetabiliska), blandade med rispasta.
  • Vad var Ito Jakuchu känd för?
    Ito Jakuchu (1716-1800) var en målare och grafiker under Edoperioden, känd för sina detaljerade och okonventionella skildringar av fåglar och djur. Jakuchu föddes i Kyoto som son till en välbärgad livsmedelshandlare och ärvde familjeföretaget, vilket gav honom ekonomisk självständighet att ägna sig åt konst. Han studerade måleri för olika konstnärer, men anses till stor del vara självlärd. Han utvecklade en egen stil som kännetecknades av realism och experiment. Hans motiv omfattade höns, fåglar, fiskar och växter, ofta återgivna med närmast fotografisk precision. Han är särskilt känd för serien "Coloured Realm of Living Beings", en svit målningar beställda för templet Shokoku-ji i Kyoto. Verken visar hans behärskning av penselföringen och nyskapande färganvändning. Jakuchus verk lämnade traditionella japanska måleristilar. Han utforskade västerländska tekniker som perspektiv och skuggning, vilket bidrog till konstens tredimensionella karaktär. Han gjorde några träsnitt, men målningarna förblir hans mest hyllade verk.
  • När levde och verkade Ito Jakuchu?
    Ito Jakuchu (1716-1800) var en japansk målare verksam under mitten av Edoperioden. Han föddes i Kyoto, där familjen drev en grönsaksgrossistverksamhet kallad Masuya. Jakuchu ärvde verksamheten vid 23 års ålder men överlät den senare till ett av sina syskon för att kunna fokusera på konst. Han studerade måleri för olika konstnärer, men detaljerna om utbildningen är få. Han tros ha lärt sig av Kano-skolans målare Otaku Genkei, men var till stor del självlärd. Jakuchu påverkades också av klassiskt kinesiskt måleri och studerade mästarnas verk från Song- och Yuandynastierna. Han är känd för sina detaljerade skildringar av fåglar, blommor och andra naturmotiv. Hans stil förenar realism med dekorativa mönster. Han gjorde många verk för tempel och privata uppdragsgivare i Kyoto. En av hans viktigaste beställningar var en svit målningar för templet Shokoku-ji. Verken, som färdigställdes under ett årtionde, omfattar en triptyk med Shakyamuni Buddha och en svit målningar av fåglar och djur. Han förknippas med den konstnärliga rörelsen Kyotoskolan.
  • Var kan jag se Ito Jakuchus verk?
    Ito Jakuchus verk kan ses på flera platser. I Japan finns anmärkningsvärda samlingar hos Tokyo National Museum, Ota Museum i Tokyo och Hiraki Ukiyo-e Museum i Yokohama. Vissa verk finns även i privata samlingar, som de hos herr Tamaki Makita och herr Takashi Masuda. Dessa samlingar är kanske inte tillgängliga för allmänheten. Utanför Japan finns betydande samlingar av japansk grafik i Europa och USA. Musée Guimet i Paris och Chester Beatty Library i Dublin har samlingar. I Storbritannien har British Museum, Victoria and Albert Museum och Fitzwilliam Museum i Cambridge alla japansk grafik. I USA finns samlingar på Art Institute of Chicago, Metropolitan Museum of Art i New York och Museum of Fine Arts i Boston.
  • Varifrån kom Ito Jakuchu?
    Ito Jakuchu (1716–1800) föddes och verkade främst i Kyoto. Hans familj drev grossistföretaget Masuya för grönsaker och frukt i stadens centrala marknadsområde, och Jakuchu övertog verksamheten vid 23 års ålder. Han drev den i omkring tio år innan han överlät den till en av sina bröder, vilket gjorde det möjligt för honom att ägna sitt liv åt konsten. Jakuchus konst fick stöd av förmögna buddhistiska tempel i Kyoto. Han skapade verk för Shokoku-ji, ett viktigt zentempel. Mellan 1759 och 1765 utförde han en serie målningar för Rokuon-ji (Hjortträdgårdens tempel), även känt som Gyllene paviljongen. Verken föreställer bland annat fåglar, djur, fiskar och växter. Han hade aldrig en officiell tjänst som målare åt shogunatet eller någon feodalherre, men stannade i Kyoto under hela sin karriär och målade för lokala tempel och privata uppdragsgivare. I Kyoto grundade han också sin ateljé Shin’en-kan, vilket stärkte hans anknytning till staden.
  • Vem influerades av Ito Jakuchu?
    Ito Jakuchu (1716–1800) utvecklade en unik stil, vilket gör direkt inflytande svårt att spåra. Senare konstnärer beundrade hans tekniska skicklighet och uppfinningsrika kompositioner. Vissa forskare föreslår en koppling till Rinpa-skolan. Rinpa-konstnärer som Ogata Kōrin (1658–1716) föredrog dekorativa, stiliserade skildringar av naturen. Jakuchu delade detta intresse för naturmotiv, men hans förhållningssätt var mer personligt. Han studerade naturen direkt och experimenterade med perspektiv och realism. I ett bredare perspektiv syns Jakuchus inverkan i utvecklingen av japanskt måleri. Han bidrog till att lösa upp de traditionella stilarnas grepp. Hans djärva formgivning och ovanliga färgkombinationer banade väg för senare generationer. Konstnärer blev mer villiga att experimentera. De rörde sig bort från strikt vidhållande av etablerade konventioner. Även om han inte grundade någon särskild rörelse, uppmuntrade Jakuchu en nyskapande anda. Detta gjorde den japanska konsten mer mångsidig.
  • Vem influerade Ito Jakuchu?
    Ito Jakuchu (1716-1800) utvecklade sin stil genom många influenser. Han studerade måleristilar från de kinesiska Ming- och Qingdynastierna, som han kunde ta del av genom träsnittsbaserade målerihandböcker. Han påverkades också av äldre japanska konstnärer. Han studerade Kanō-skolans stil, som var populär under Edoperioden. Konstnärerna i Kanō-skolan arbetade ofta för shogunatet, men Jakuchu förblev självständig under hela karriären. Han studerade också buddhistisk konst. Familjen var grönsakshandlare med anknytning till Kyotos zentempel Shokoku-ji, dit Jakuchu senare skänkte en berömd uppsättning målningar. Intresset för buddhistiska teman och motiv märks i många verk. Han arbetade genom direkt iakttagelse och höll levande höns i trädgården som modeller, så att han kunde studera deras form och rörelser noggrant. Realismen och kunskapen om flera konsttraditioner hjälpte honom att utveckla ett personligt uttryck.
  • Vem var Ito Jakuchu?
    Ito Jakuchu (1716–1800) var en japansk målare under mitten av Edoperioden, känd för detaljrika skildringar av fåglar och andra djur. Han föddes i Kyoto som son till en välbärgad grönsakshandlare. Jakuchu ärvde familjeföretaget vid 40 års ålder men överlät det snart till sin bror för att ägna sig åt konsten. De tidiga verken visar inflytande från Kano-skolans konstnärer, men han utvecklade snart en mer personlig stil. Han studerade naturen noggrant, och målningarna hyllas för sin realism och detaljrikedom. Han är särskilt känd för en serie målningar av höns. Verken visar både teknisk skicklighet och en skarp iakttagelse av naturen. Under sin livstid fick Jakuchu stöd av förmögna mecenater och skapade många verk för tempel och privata samlingar. Ett viktigt uppdrag var en serie målningar för Shokoku-ji-templet i Kyoto. I dag räknas Jakuchu till sin tids viktigaste japanska konstnärer. Verken finns på museer och i samlingar världen över.

Källor

Texten om Ito Jakuchu bygger på följande primära och tertiära källor.

  1. [1] wikidata Wikidata: Q1240575 Används för: identifierare.
  2. [2] bok Noritake Tsuda, A History of Japanese Art Används för: biografi.
  3. [3] bok Fred S. Kleiner, Gardner's Art through the Ages Används för: biografi.
  4. [4] bok issn Används för: biografi.

Redaktionellt ansvar: Solis Prints. Källorna kontrollerades 21 oktober 2026. Klicka på en källa för detaljer, eller håll pekaren över [N] i texten ovan för att förhandsgranska.

Utforska vidare

Din kundvagn
Rated 4.6 on Judge.me
Din varukorg är tom
Har du ett konto? Logga in för snabbare utcheckning.
Fortsätt handla Fortsätt handla
Summa varukorg £0.00 GBP
Produktbild Produktinformation Kvantitet Produktsumma