Hoppa till innehåll Laddar

Köp 3 konstverk till fullpris och spara 15 %

Antonie Waterloo
1609–1690 · Nederländsk

Antonie Waterloo

Antonie Waterloo var en konstnär från Nederländska republiken. Han levde från 1609 till 1690. Hans verk förknippas med barocken.

Porträtt av Antonie Waterloo

Biografi

Solis Prints erbjuder konsttryck av hans verk, bland annat Alpheus and Arethusa, Death of Adonis, Great Mill, Ladder Leading to the Water och Return of the Fisherman.

Nästa anhalt

Barock →

Utforska konstnärerna och idéerna bakom Barock.

Konsttryck av Antonie Waterloo

Handfärdigställda arkivtryck ur Antonie Waterloos konstnärskap.

Se alla konsttryck av Antonie Waterloo →

Vanliga frågor

  • När föddes Antonie Waterloo?
    Antonie Waterloo föddes 1609 och dog 1690.
  • Vilken konströrelse tillhörde Antonie Waterloo?
    Antonie Waterloo förknippades med barocken.
  • Vad är Antonie Waterloo känd för?
    Antonie Waterloo är känd som en konstnär från Nederländska republiken, förknippad med barocken, som levde från 1609 till 1690.

Utforska vidare

Din kundvagn
Rated 4.6 on Judge.me
Din varukorg är tom
Har du ett konto? Logga in för snabbare utcheckning.
Fortsätt handla Fortsätt handla
Summa varukorg £0.00 GBP
Produktbild Produktinformation Kvantitet Produktsumma